ГО "Міжнародна організація переселенців з інвалідністю"

 

Російсько-українська війна змусила понад 5 мільйонів українців шукати прихисток від російської агресії в інших країнах. Серед біженців багато осіб з інвалідністю, які постають перед труднощами на кожному кроці. Відсутність доступу до необхідних засобів реабілітації або технічних засобів мобільності, таких як візки, милиці та тростини, ускладнює їхнє щоденне функціонування. Багато потрібних для підтримання організму ліків та медичних препаратів просто лишилось у домівках, яких або вже немає «завдяки» російським ракетам, або які опинились на тимчасово окупованих територіях.

Як відбувається подолання труднощів війни людьми з особливими потребами? Які види підтримки доступні, зокрема в Латвії та Польщі? Відповіді на ці питання вирішили знайти у програмі «Ми з України» на Латвійському Радіо-4.

Найперше, що потребують люди з інвалідністю після евакуації за кордон — тимчасове житло, а також базові продукти та медична допомога. Наступний крок — оформлення необхідних документів, щоб скористатись доступною підтримкою та пільгами.

Підтвердження інвалідності в Латвії

Між Україною та Латвією існують відмінності, коли мова йде про оцінку інвалідності та системи підтримки для осіб з інвалідністю. Тому для підтвердження посвідчення людина має повторно пройти експертизу інвалідності в Латвії.

Українські громадяни, які перебувають у Латвійській Республіці та мають дійсну довгострокову візу або дозвіл на проживання, мають рівні права на проходження медичної експертизи для визначення інвалідності, як це передбачено законами та нормативними актами Латвійської Республіки, незалежно від їхнього громадянства. Експертизу інвалідності проводить Державна комісія лікарів з питань експертизи здоров’я та працездатності.

Законодавство Латвії передбачає, що громадяни України, які в Україні мають інвалідність першої групи підгрупи А або статус інваліда з дитинства підгрупи А, можуть звернутися до Державної комісії у Латвії із проханням про потребу в особливому догляді, не обов’язково проходячи повторну оцінку інвалідності в Латвії. Це надає їм можливість отримувати спеціальну допомогу у галузі догляду. Головною метою впровадження цього правила було надання негайної матеріальної підтримки українцям із серйозними функціональними обмеженнями.

Волонтери та громадські організації

Зараз українським переселенцям з обмеженими можливостями надають значну допомогу латвійські волонтери та громадські організації, зокрема Латвійська організація співпраці людей з особливими потребами “Sustento” і Товариство “Латвійське об’єднання самаритян”.

Голова правління Sustento Гунта Анча розповіла програмі Латвійського Радіо-4 «Ми з України»: «Уже на початку війни ми допомогли майже 200 особам з інвалідністю з транспортуванням з українсько-польського кордону до Латвії.  У березні ми допомогли дістатися сюди групі з 16 осіб, потім була велика група людей з психічними вадами зі спеціального інтернату Бахмута, яких ми спільно з Міністерством добробуту змогли влаштувати на соціальне забезпечення в Латвії. Ми допомагаємо українцям з інвалідністю не лише з транспортуванням, а й порадами, необхідними технічними засобами мобільності тощо. Ми надаємо допомогу українським дітям з інвалідністю, у нас дуже добра співпраця з Фондом дитячої лікарні в Латвії. Нещодавно до нас звернулися з Департаменту захисту дітей України. У Сумській області потребують допомоги 150 дітей з інвалідністю. Зараз ми шукаємо шляхи допомоги, частину приймемо у Латвії, іншим дасть прихисток якась інша європейська країна. Дуже важливо цих дітей евакуювати.»

Українці з обмеженими фізичними можливостями можуть звертатися за допомогою за телефоном 67590437 або знаходити інформацію на сайті організації www.sustento.lv.

Керівник благодійного фонду «Бумеранг доброти» Ольга Овсяннікова поділилася у програмі «Ми з України» про те, як зі своєю донькою та іншими українцями — людьми з особливими потребами — змогла виїхати з охопленого війною Святогірська.

«12 березня, коли перша бомба прилетіла на Святогірську лавру, де розміщувався Центр для людей з інвалідністю, я зрозуміла, що ми там не виживемо. Я одразу написала Тетяні Воронцовій — це урядовий уповноважений з прав осіб з інвалідністю. Вона дуже швидко організувала нам виїзд. Через пару годин нас вже чекали автобуси. Я і тридцять п’ять людей з особливими потребами поїхали автобусом спочатку до Слов’янська, потім — потягом до Львова. Ми не знали куди поїдемо далі. Було декілька варіантів, і нарешті вирішили, що поїдемо до Латвії, де для нас були підготовлені добрі умови. Звісно було важко, це ж люди, які  не можуть себе обслуговувати, комусь потрібні люки, комусь памперси. Але поряд з нами протягом всього шляху були волонтери, які нам допомагали.» — розповіла Ольга Овсяннікова.

Юлія Патлань, співробітниця Національного центру народної культури “Музей Івана Гончара”, через воєнні події опинилася в інвалідному візку. На щастя, завдяки волонтерам та “Латвійському об’єднанню самаритян”, вона знаходиться в Ризі, де успішно проходить лікування і навіть може рухатися самостійно. Юлія наголошує, що шлях людини з обмеженими можливостями з країни, яка постраждала від війни, є надзвичайно важким.

«Товариство “Латвійське об’єднання самаритян”, яке очолює Андріс Берзиньш, надає мені і ще групі людей з інвалідністю з України проживання, харчування, супровід і допомогу у вирішенні певних питань. Усе відбувається дуже тепло, з великою душею, оптимізмом, повагою до нас і до України. Хочу відзначити, що, тут в Латвії привітні люди, уважна медицина, значна концентрація людяності, що для нас надзвичайно важливо  і необхідно зараз» — зазначила Юлія Патлань.

Допомога Польщі українцям з особливими потребами

Для порівняння, в Польщі, яка взяла на себе найбільше завантаження з інтеграції українських переселенців, особи з інвалідністю з України мають можливість користуватися такими ж правами, як і громадяни Польщі. Проте для цього необхідно отримати польський сертифікат, звернувшись в управління інвалідності за місцем проживання.

«Довідка надає право на пільги та інші види допомоги. Для отримання сертифіката потрібно пред’явити попередньо перекладені польською мовою українські медичні документи. А в разі їх відсутності — пройти медичне обстеження у Польщі», — пояснив програмі «Ми з України» Генеральний консул України у місті Вроцлав Юрій Токар.

У Польщі для людей з інвалідністю з України існують різноманітні види пільг та допомоги. Наприклад, вони мають можливість користуватися спеціальними парковками та отримувати фінансову допомогу для придбання ліків, протезів і спеціальних засобів. Крім того, батькам, які не можуть працювати через догляд за дитиною з інвалідністю, надається матеріальна підтримка. Також передбачена можливість безкоштовної реабілітації.

Кошти на допомогу українським переселенцям з інвалідністю в Польщі надаються через Польський Фонд реабілітації осіб з інвалідністю. Недавно в Польщі була запущена програма підтримки для українських військових мігрантів, які мають інвалідність першого або другого ступеня. В рамках цієї програми вони можуть отримати фінансову підтримку для закупівлі або ремонту протезів, ортопедичних апаратів, милиць, візків, інсулінових помп та інших необхідних засобів. Для цього необхідно мати статус вимушеного переселенця через війну та мати в документах підтверджену групу інвалідності, видану в Україні.