ГО "Міжнародна організація переселенців з інвалідністю"

 

Українське посвідчення особи з інвалідністю в Латвії не діє. Громадяни України мають пройти медичну експертизу згідно з латвійським законодавством, оскільки в країнах існують різні підходи щодо критеріїв оцінки інвалідності та системи підтримки в цілому.

Закон «Про підтримку цивільного населення України» не передбачає прирівнювання інвалідності, встановленої в Україні, до статусу інвалідності Латвії, в тому числі з метою отримання допомоги, що надається державою або муніципалітетами для пом’якшення наслідків інвалідності. Відповідно до нормативних актів Латвійської Республіки особою з інвалідністю вважається людина, яка пройшла медико-соціальну експертизу та отримала в Латвії статус особи з інвалідністю відповідно до латвійських критеріїв визначення інвалідності.

Право на проходження комісії з інвалідності в Латвії

Таке право громадянам України надають зміни до Закону від 27 травня 2022 року. Стаття 7.2 «Встановлення інвалідності та заходи підтримки для зменшення наслідків інвалідності» передбачає, що громадяни України мають таке саме право на експертизу щодо інвалідності, як інваліди визначені в законі для громадян Латвії та негромадян Латвії, а також на заходи підтримки для зменшення наслідків інвалідності, якщо вони перебувають у Латвійській Республіці з дійсною довгостроковою візою або дозволом на проживання. Експертизу для встановлення інвалідності проводить Державна комісія лікарів з питань оцінки здоров’я та працездатності. Комісія відповідає за визначення статусу інвалідності та призначення відповідних пільг та підтримки. Рішення про встановлення інвалідності приймається протягом одного місяця з дня надходження заяви й встановлюється на період дії довгострокової візи або посвідки на проживання. Інформація про інвалідність особи та супутні медичні висновки зберігаються в Інформаційній системі інвалідності, дані якої також доступні для соціальних служб. 

Документи для оформлення інвалідності в Латвії

Для подання заяви до Державної комісії громадянину України потрібно зібрати необхідну документацію, включаючи медичні висновки, які підтверджують наявність розладів здоров’я та їх тяжкість. До Державної комісії подаються:

У разі відсутності у громадянина медичних документів, що підтверджують тяжкість розладу здоров’я та його вплив на життєдіяльність особи, до Державної комісії подаються:

Інформація про порядок подання документів до Державної комісії з експертизи інвалідності

У разі виникнення сумнівів або недостатності інформації, комісія зв’яжеться напряму з вами чи з вашим сімейним лікарем.

Соціальна допомога для людей з інвалідністю в Латвії

Українці, які отримали у Латвії посвідчення особи з інвалідністю, мають право на доплату до сімейної державної допомоги, а також допомогу з догляду за особою з інвалідністю, що потребує піклування. Державну соціальну допомогу для людей з інвалідністю можна отримати, якщо людина прожила в Латвії не менше трьох місяців з дня видачі довгострокової візи чи посвідки на проживання. Для отримання цієї допомоги необхідно звернутися до Агентства державного соціального страхування із заявою. Більше інформації ви знайдете на офіційному сайті.