У звʼязку з очікуванням прийняття законопроєкту 10449, нової актуальності набуває питання встановлення інвалідності військовослужбовцям.
Нагадаємо, що станом на сьогодні сама по собі інвалідність не є підставою для звільнення з військової служби, але законопроєктом пропонується дозволити звільнятись з військової служби тим, хто має інвалідність будь-якої групи.
При цьому це стосується як тих, хто оформив інвалідність вже під час служби, так і тих, хто був призваний на військову службу вже маючи інвалідність
Комісія МСЕК приймає документи осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, за наявності у них стійкого чи необоротного характеру захворювання.
Важливо! У разі отримання поранення у зв’язку із захистом Батьківщини, виконання обов’язків військової служби – немає обмежень щодо проходження МСЕК протягом 3-х місяців після звільнення з військової служби, тому можна пройти МСЕК і пізніше.
Наведемо алгоритм оформлення інвалідності для тих, хто на даний момент проходить військову службу.
Військовослужбовець повинен звернутися з рапортом щодо проходження МСЕК до безпосереднього командира.
Зразок написання рапорту
«Я, ПІБ, посада, звання, військової частини А__ згідно постанови військово-лікарської комісії №___ від _______ є непридатним до військової служби/обмежено придатним/придатним. Керуючись Положенням про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року №1317 та з метою встановлення групи інвалідності/визначення відсотка втрати працездатності/визначення потреби в протезуванні прошу видати мені у встановленому порядку направлення на медико-соціальну експертну комісію.
Додатки
1. Копія постанови військово-лікарської комісії №_____ від_______202_р.
2. Інші підтверджувальні документи (за наявності). »
Після розгляду такого рапорту командир в/ч надає дозвіл на залишення військової частини для проходження МСЕК.
Якщо військовослужбовець знаходиться за межами військової частини (наприклад, у відпустці за станом здоров’я), то може звернутися до ТЦК та СП, який може надати направлення на проходження МСЕК (п.11 постанови КМУ від 23 лютого 2022 р. № 154 «Про затвердження Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки»).
Якщо військовослужбовець уже звільнений з військової служби, направлення на МСЕК також може дати сімейний лікар.
Для проходження обстеження МСЕК, мають бути такі документи:
• направлення на МСЕК (форма ф. № 088/о);
• паспорт або ID картка з витягом з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання;
• копія ідентифікаційного коду;
• військовий квиток або посвідчення офіцера (копія);
• військово-облікові документи (довідка про проходження військової служби, витяг з послужного списку) або їхні копії;
• свідоцтво про хворобу або довідка ВЛК, або витяг з протоколу засідання штатної ВЛК про встановлення причинного зв’язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв);
• медична документація, оригінали (виписки з амбулаторної карти ф. 025/о, виписки з історії хвороби стаціонарного хворого ф. 027/о, результати лабораторних, інструментальних, променевих обстежень, консультативні висновки профільних обласних спеціалістів тощо) та амбулаторна картка хворого;
• копія витягу з наказу командира військової частини про виключення зі списків особового складу частини / звільнення з військової служби (за наявності);
• довідка про обставини травми (за потреби);
• посвідчення УБД (за наявності);
• копія трудової книжки (за наявності).
Важливо! При проходженні МСЕК потрібно мати з собою оригінали зазначених документів.
По закінченню обстеження, видається довідка про встановлення групи інвалідності із зазначенням причинного зв’язку інвалідності або зазначається ступінь втрати професійної працездатності.
У разі незгоди з рішенням районної, міжрайонної, міської комісії особа має право подати протягом місяця після одержання висновку комісії письмову заяву до обласної, Київської та Севастопольської центральних міських комісій або до комісії, в якій вона проходила огляд, чи до відповідного управління охорони здоров’я.
Комісія, що проводила огляд, або управління охорони здоров’я надсилає у триденний строк після надходження відповідного запиту всі наявні документи на розгляд обласної, центральної міської комісії, яка протягом місяця з дня подання зазначених документів проводить повторний огляд заявника і приймає відповідне рішення.
Також нагадаємо, що довідка МСЕК є підставою для нарахування одноразової грошової допомоги та оформлення інших соціальних пільг.
Розміри одноразової грошової допомоги мають привʼязку до прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня поточного року. Станом на 1 січня 2024 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 3028 грн.
Тому якщо ваша травма (поранення, контузія, каліцтво) повʼязана з захистом Батьківщини або виконанням обовʼязків військової служби, розміри допомоги передбачені такі:
група інвалідності – 400 кратних прожиткових мінімумів – 1 211 200 грн
група інвалідності – 300 кратних прожиткових мінімумів – 908 400 грн
група інвалідності – 250 кратних прожиткових мінімумів – 757 000 грн
У разі встановлення частки втрати працездатності максимальний розмір ОГД становить 70 кр. прожитковий мінімум для працездатних осіб – 211 960 грн, обраховується сума залежно від відсотка втрати працездатності.
Матеріал підготувала наш адвокат Оксана Міськів.
Нагадуємо, що Оксана є експертом з медичних питань.
Отримати консультацію Оксани можна записавшись за номером 050-215-05-51. Як завжди, для військовослужбовців консультації є безкоштовними
Інформація взята зі сторінки Facebook адвоката Дар’ї Тарасенко.