ГО "Міжнародна організація переселенців з інвалідністю"

 

На цій сторінці:

Інформаційна лінія про доступну підтримку громадян України в Латвії: +371 27 380 380 (у робочі дні 9:00 – 17:00)

Прибуття до Латвії

Після прибуття до Латвії через прикордонні пункти пропуску, особи, які в’їжджають з біометричними паспортами, будуть проходити прикордонний контроль.

Якщо особа прибула без проїзного документа, вона буде ідентифікована у співпраці з компетентними органами України.

Цивільна особа України, яка знаходиться в Латвії на підставі посвідки на проживання, зобов’язана задекларувати своє місце проживання у Латвії протягом одного місяця з моменту отримання такої посвідки на проживання. Інформацію про те, як задекларувати своє місце проживання в Латвії, можна знайти тут.

Транспорт до Латвії

Квитки до Латвії можна придбати на сайтах автобусних перевізників, наприклад, www.ecolines.netwww.flixbus.uawww.luxexpress.eu.

Домашні тварини

Не пізніше ніж протягом 5 робочих днів після прибуття тварини, Ви маєте звернутися до ветеринара. Він надасть безплатний огляд, реєстрацію, чіпування та вакцинацію тварині. Телефон +371 67095245. Сайт Продовольчо-ветеринарної служби: www.pvd.gov.lv

Контакти

Інформацію про перетин державного кордону (цілодобово) можна отримати за телефонами Державної прикордонної служби: +371 67913569+371 67913568
Сайт Державної прикордонної служби: www.rs.gov.lv
Сайт Міністерства внутрішніх справ Латвії: www.iem.gov.lv/lv

На автовокзалі Риги знаходиться волонтерський пункт допомоги біженцям, який працює щодня 8:00 – 24:00.

Посвідка на проживання

У Латвії діє окремий закон про статус цивільного населення України, тому подавати заяву на отримання статусу біженця немає необхідності.

З 1 січня 2023 року жителям України, які звертаються за статусом тимчасового захисту у Латвійській Республіці, видаватиметься посвідка на тимчасове проживання строком на два роки.

Візи та посвідки на проживання, видані громадянам України до 31 грудня 2022 року, дійсні до 4 березня 2024 року, незалежно від зазначеного у документах терміну дії. До цього моменту зберігається весь обсяг прав, наданих цивільним жителям України – право на працевлаштування, оренду житла (згідно з укладеним договором), банківські та інші послуги, без отримання нової посвідки на тимчасове проживання.

Існують три випадки, коли громадяни України мають подавати документи на отримання нової посвідки на тимчасове проживання:

Для отримання нової посвідки на проживання громадяни України потрібно надати копію проїзного документа та:

Подати заяву на отримання посвідки на проживання можна особисто в Ризькому центрі підтримки жителів України за адресою вул. Амату, 4, а також в єдиних державних та муніципальних центрах обслуговування клієнтів (у цих центрах населенню України надають допомогу в оформленні посвідок та здійснюють реєстрацію фізичних осіб. Центри також консультують та допомагають подати заявку в електронному вигляді на отримання послуг). Також документи можна надіслати поштою до будь-якого територіального відділення Управління або в електронному вигляді, шляхом підписання документів, що додаються до заяви, безпечним електронним підписом, за наявності такого в особи. Зразки форми анкети та заяви латиською та українською мовами є на сайті Управління www.pmlp.gov.lv у розділі «Підтримка Україні» (https://www.pmlp.gov.lv/lv/atbalsts-ukrainai-pidtrimka-ukraini-0).

Якщо українські біженці, яким видано візу або посвідку на тимчасове проживання в Латвії, та присвоєно персональний код, мають намір повернутися до України або виїхати в іншу країну, вони мають подати заяву про анулювання їх статусу до Управління у справах громадянства та міграції. Детальна інформація тут.

Управління у справах громадянства та міграції

Телефони: +371 67209422 та +371 67209400; +371 67209600. Години роботи інформаційного телефону з питань міграції: понеділок – четвер 8:30 – 16:00; п’ятниця 9:00 – 15:00.

Центр підтримки в Ризі

Ризький центр підтримки громадян України знаходиться за адресою: вул. Амату, 4 і працює в будні 9:00 – 17:00. Більш детальну інформацію можна знайти на сайті: riga.lv, а також за телефоном +371 80000 800.

Центр підтримки біженцям надає наступну консультаційну та практичну допомогу:

 • приймання заяв на отримання посвідки на проживання;
 • приймання заяв на видачу персонального коду та його видача;
 • надання консультацій щодо працевлаштування;
 • інформування щодо отримання дитячої, пенсійної та інвалідної допомоги;
 • надання інформації про можливості отримання допомоги від представників недержавного сектора.

Крім того, в центрі підтримки можна отримати:

Соціальна підтримка

Латвія надає українцям наступну підтримку:

Отримати безкоштовну інформацію щодо соціальної підтримки українців у Латвії можна за телефоном: +371 80700011 (понеділок – четвер 8:30 – 17:00; п’ятниця 8:30 – 15:00). Деталі на сайті Міністерства.

В рамках первинної допомоги у кризових ситуаціях, окрім грошей, можна протягом трьох місяців отримувати по два продуктових набори на людину, набір гігієнічних та господарських товарів, два додаткових набори дитячого харчування (для дітей віком від 7 до 24 місяців), пакунок зі шкільним приладдям (для дошкільнят та учнів молодших класів).

Для отримання первинної допомоги треба взяти у міській соціальній службі довідку про кризову ситуацію. Вона автоматично видається під час оформлення одноразової виплати. Набори підтримки можна отримати за цією довідкою в будь-якому з більш ніж 400 пунктів по всій Латвії. Також він діє на їдальні з безплатним харчуванням. Детальну інформацію про безкоштовні їдальні, в яких можна отримати готові страви навіть без надання довідки або інших документів читайте тут. Крім того, громадяни України, зареєстровані у Ризькому центрі підтримки, можуть безкоштовно користуватися міським громадським транспортом.

Транспорт

Отримати безкоштовний квиток на громадський транспорт можна в касі, якщо така є. У разі відсутності каси, громадяни України можуть безкоштовно користуватися регіональним громадським транспортом та перевозити багаж за пред’явленням документа, що посвідчує особу (його потрібно надати водію чи контролеру). Пільги не поширюються на комерційні автобусні маршрути позначені в розкладах великою літерою «К». Розклад руху автобусів та поїздів доступний на цьому сайті.

Усі, хто зареєструвався в Ризькому центрі підтримки та отримав електронний проїзний квиток, можуть до 31 грудня 2023 року безкоштовно користуватися громадським транспортом. Актуальну інформацію про громадський транспорт в Ризі читайте тут.

Корисні посилання:

Правила паркування

Існує 6 паркувальних зон у Ризі: A, B, C, D, R і V. Зверніть увагу, що залежно від зони, робочий час, плата за паркування та спосіб оплати можуть відрізнятися. На сайті Rigas Satiksme є карта із зонуванням паркувальних майданчиків та необхідною інформацією.

З 5 вересня 2022 року за необхідності припаркувати свій автомобіль на час отримання послуг у Ризькому центрі підтримки жителів України, можна отримати перепустку (118 кабінет, 1-й поверх) на спеціальну парковку.

Водійські посвідчення

Водійські посвідчення, видані в Україні, дійсні для керування всіма зазначеними в них категоріями транспортних засобів у Латвії на період тимчасового захисту, їх не потрібно обмінювати на латвійські водійські посвідчення.

Для отримання прав на керування транспортними засобами не застосовуються положення пункту 1 першої частини статті 22 Закону про дорожній рух. Тобто, не застосовується правило про те, що для отримання водійського посвідчення особа повинна бути постійним резидентом Латвії.

Реєстрація автомобіля

Громадяни України на зареєстрованих в Україні транспортних засобах можуть бути учасниками дорожнього руху протягом трьох місяців з моменту в’їзду, не реєструючи транспортний засіб у Латвії.

Якщо транспортний засіб, зареєстрований в Україні, буде використовуватися в Латвії більше трьох місяців, він може бути тимчасово зареєстрований на строк до 3 років на цивільного мешканця України без посвідчення відповідності (більш детальна інформація: Тимчасова реєстрація транспортного засобу. При тимчасовій реєстрації транспортного засобу на нього видаються номерні знаки та свідоцтво про реєстрацію Латвії.

Документи і номерні знаки, подані при тимчасовій реєстрації, зберігаються і видаються зі зняттям транспортного засобу з обліку для вивезення з Латвії.

При реєстрації транспортного засобу, раніше зареєстрованого в Україні (тимчасово або постійно), ввезення транспортного засобу має бути оформлене в порядку, визначеному митним законодавством. Для того, щоб зареєструвати транспортний засіб в Управлінні безпеки дорожнього руху (CSDD), його необхідно попередньо розмитнити – подати на митницю митну декларацію. Це можна зробити, звернувшись до постачальника послуг з декларування – митного брокера, перевіривши контактну інформацію в пошуковій системі Інтернет-браузера. Уповноважений митний брокер підготує митну декларацію та подасть її до EMDAS – електронної системи обробки митних даних Служби державних доходів – VID (далі – СДД).

Більш детальну інформацію про митні формальності можна знайти тут.

З 1 вересня 2023 року у дорожньому русі на електросамокаті можуть брати участь особи віком 14 років та старші, які мають права на керування велосипедом чи транспортним засобом будь -якої категорії. Школярі можуть отримати права на керування велосипедом у школі, де вивчають теорію та складають іспит, а будь-хто охочий може скласти іспит у відділеннях CSDD.

Адміністративні штрафи

У разі отримання штрафу звертайте увагу на інформацію, вказану дрібним шрифтом, оскільки існує низка адміністративних стягнень, за які посадові особи можуть застосовувати умовне часткове звільнення (наприклад, у разі сплати штрафу у 15-денний строк після його отримання може бути звільнення від сплати 50 % від повного обсягу).

Літні шини

У період з 1 травня по 1 жовтня заборонено керувати транспортними засобами з шипованими шинами.

Житло

Латвія надає безкоштовне проживання та харчування для жителів України протягом перших 120 днів тим, хто почав отримувати послуги до 24 травня 2022 року, та 120 днів безкоштовного проживання і 30 днів безкоштовного харчування для тих, хто почав отримувати послуги з 25 травня 2022 року.

Починаючи з 20 липня 2022 року, самоврядування можуть ухвалювати рішення про надання житла на 60 днів, якщо у відповідному самоврядуванні неможливо надати житло на 120 днів. Рішення про розміщення на термін до 60 днів може бути ухвалене у випадку, якщо досягнуто 80% фактичної кількості розміщених осіб і немає можливості надати житло в іншому самоврядуванні.

Отримати подальшу житлову державну підтримку і після закінчення 60 чи 120 днів (але не довше, ніж до 31 грудня 2023 року) зможуть такі окремі групи осіб:

 • Особи з інвалідністю;
 • Особи, які доглядають за людиною з інвалідністю;
 • Особи пенсійного віку;
 • Студенти на різних рівнях очної освіти;
 • Особи, що продовжують освіту в Україні заочно або дистанційно;
 • Жінки на обліку під час вагітності;
 • Батьки або опікуни дітей віком до двох років;
 • Особи, які надають догляд за дітьми дошкільного віку, якщо дитина не може відвідувати дошкільний навчальний заклад;
 • Діти дошкільного віку, які не можуть відвідувати дошкільний навчальний заклад.

Більше інформації про групи осіб, які мають право на житлову підтримку після 60- або 120-денного терміну відповідно до Закону читайте тут.

Цивільним особам України у Латвії надається тимчасове житло переважно в гуртожитках та туристичних базах, а також у сім’ях жителів Латвії.

Держава надає фінансову підтримку жителям Латвії, які безкоштовно прихистили у своєму житлі громадян України. Приватні та юридичні особи можуть отримати компенсацію у розмірі 100 євро на місяць за першу особу, що проживає, і 50 євро на місяць за кожну наступну людину, але не більше 300 євро на місяць. За наявності у приватної особи декількох житлових приміщень, в яких розміщені жителі України, компенсація може бути отримана за кожне житло, в якому розміщені жителі України. Заява про компенсацію має бути подана до самоврядування протягом 14 днів з початку проживання. Також, людина, що надає житло, може отримати відшкодування на строк, що перевищує 120 днів, але не довше ніж до 31 грудня 2023 року, якщо вона розміщують осіб, які не можуть самостійно знайти собі житло. Більш детальна інформація на сайті.

Якщо витрати на житло перевищують ваші доходи, або доходи не повністю покривають витрати на житло, можна подати заяву на отримання допомоги на житло. Детальніше тут.

Для розміщення жителів України самоврядування може укласти договір оренди з орендодавцем. У цьому випадку самоуправління сплачує орендодавцю плату за користування житловим приміщенням у розмірі 100% від узгодженої орендної плати, до якої будуть включені всі платежі, пов’язані з використанням житлового приміщення, у тому числі комунальні платежі, але не більше ніж 300 євро на місяць за житлове приміщення. У цьому випадку приватна особа не стягує орендну плату з жителя України. Підтримка доступна терміном до 120 днів, але не довше 31 грудня 2023 року. Більше інформації.

Звернутися за допомогою в пошуках житла можна за гарячою лінією Державної пожежно-рятувальної служби: +371 26654887, або за телефоном міста Риги: +371 80000800 (у робочі дні 8:00 – 18:00).

Сайти пошуку житла

Сайт https://majasbegliem.lv/ допомагає українцям знайти житло по всій Латвії. На сайті можна безкоштовно розміщувати оголошення, а також напряму зв’язуватися з орендодавцями. Крім того, можна знайти детальний опис процесу оренди, зразок договору, практичні поради щодо найму житла, в тому числі, яка фінансова допомога доступна та як її отримати.

Короткострокове перебування:

Довгострокове перебування:

Медицина

Кожен громадянин України, який перебуває в Латвії, може розраховувати на всі медичні послуги та ліки, оплачені латвійською державою. Для українців ці послуги — безоплатні. Детальну інформацію для громадян України про медичні послуги в Латвії читайте тут.

Контакти

Невідкладна медична допомога: 113 та 112

Медична допомога дітям: +371-2568-0140

Довідковий телефон про медичні послуги: +371 8000 1234 або +371 67045005 (понеділок-четвер 8:30 –17:00; п’ятниця 8:30 –15:00)

Сайт Міністерства охорони здоров’я: www.vm.gov.lv

Сайт Національної служби здоров’я: www.vmnvd.gov.lv

За вищевказаними номерами українці можуть:

Психоемоційна підтримка

Безкоштовна психоемоційна підтримка для дітей, підлітків та їх родин. Більше інформації тут.

Консультаційний телефон сімейних лікарів

У разі виникнення необхідності отримання медичної консультації лікаря загальної практики у неробочий час, телефонуйте за номером 66016001 (понеділок-п’ятниця 17:00 –8:00; вихідні: цілодобово).

Лікування туберкульозу

Інформація та підтримка громадян України у лікуванні туберкульозу та діагностичних послуг доступна за посиланням.

Підтримка від недержавних організацій

Інформація про громадські організації, що надають підтримку жителям України, доступна тут. До списку також включені організації, які надають підтримку людям з порушеннями слуху та зору, людям з обмеженими можливостями, а також надають допомогу в оформленні паркувальної картки для інвалідів та надання інших допоміжних технічних засобів.

Ведення вагітності та пологи

Жителям України у Латвії надаються оплачувані державою медичні послуги з ведення вагітності та пологів. Більше інформації про доступні послуги можна знайти тут.

Переривання небажаної вагітності

Оплачуване державою переривання небажаної вагітності доступне в Латвії для жителів України, які постраждали від насильства під час війни Росії в Україні (“valsts apmaksāta grūtniecības pārtraukšana”). Для отримання послуги потрібен лише документ, що посвідчує особу. Список медичних закладів, що надають цю послугу, доступний тут.

Допомога особам з інвалідністю

Статус інвалідності, отриманий в Україні, не визнається в Латвії, тому українським громадянам необхідно пройти медичну експертизу в Латвії для визначення їхнього статусу інвалідності. З підтвердженим статусом можна розраховувати на різноманітну державну підтримку, таку як допомогу в догляді за дитиною з інвалідністю або допомогу в догляді за дорослою людиною з інвалідістю, яка потребує піклування.

Для отримання державної соціальної допомоги для осіб з інвалідністю житель України повинен прожити в Латвії принаймні три місяці з моменту отримання довгострокової візи чи посвідки на проживання. Для подання заяви на отримання цієї допомоги українському громадянину або його законному представнику потрібно звернутися до Агентства державного соціального страхування.

Більше інформації тут.

Діти

Українці, які проживають в Латвії, мають можливість отримувати допомогу в зв’язку з народженням дитини, на догляд за малюком, а також державну сімейну підтримку. Детальна інформація про розміри цих допомог і вимоги до їх отримання доступна тут.

Інформацію про державні табори Латвії для дітей України читайте тут.

Багато латвійських компаній та недержавних організацій надають дітям можливість приймати участь у різноманітних освітніх заходах за їх інтересами зі знижкою або безкоштовно. З переліком таких пропозицій можна ознайомитися за наступним посиланням: https://propozycii.lv/

Кожна дитина, яка прибула до Латвії як біженець з України, має можливість отримати освіту державною мовою або мовою меншини на рівні дошкільної та основної освіти. Діти також можуть без обмежень приєднатися до гуртків за своїми інтересами. Інформація про процедуру вступу до шкіл розміщена на сайті Міністерства освіти і науки.

Дитяча клінічна університетська лікарня (BKUS) готова надавати необхідну медичну допомогу дітям з України. Щоб подати заявку на отримання медичної допомоги та проведення обстежень, будь ласка, зв’яжіться за телефоном +371 256 801 40. Додаткову інформацію про підтримку можна знайти на сайті BKUS.

Інформацію про вакцинацію дітей можна знайти тут.

Законні представники та фахівці, такі як вихователі та педагоги закладів освіти, які працюють з українськими дітьми, що мають проблеми з поведінкою та труднощі у спілкуванні, можуть отримати консультативну підтримку від Державної інспекції з захисту прав дітей. Отримайте докладну інформацію тут.

Інформація про те, що робити, якщо:

 • дитина прибула до Латвії без батьків чи відомого їй дорослого,
 • дитина прибула до Латвії з іншою українською родиною, але без батьків,
 • дитина приїхала до своїх знайомих, родичів, але без батьків,
 • якщо до Латвії прибуває група дітей із українського дитячого будинку

читайте тут.

Інформація про права дітей у Латвії доступна тут.

Відповіді на поширені питання громадян України про права дітей та батьків у Латвії доступні тут.

Посвідчення “Почесна сім’я” («Goda ģimene») видається багатодітним сім’ям з трьома або більше дітьми віком до 18 років, а також сім’ям з дітьми віком від 18 до 24 років, які отримують загальну, професійну або вищу освіту, і сім’ям, які надають догляд за дитиною-інвалідом або дорослим віком до 24 років, які мають інвалідність І або ІІ групи.

Власники цього посвідчення можуть скористатися знижками на послуги, які надаються державними та приватними компаніями в Латвії, Литві та Естонії. Детальну інформацію про це можна знайти за наступним посиланням: https://www.godagimene.lv/par-karti/.

Безпека

Номер 112 для екстреної допомоги є єдиним номером для виклику екстрених служб у Латвії. Цей номер слід використовувати в ситуаціях, коли існує загроза життю, здоров’ю, безпеці або майну людини, а також при можливій небезпеці для навколишнього середовища та громадської безпеки. Державна пожежно-рятувальна служба відповідає за роботу єдиного номера екстреної допомоги 112, включаючи обробку і переадресацію дзвінків до відповідних служб.

Черговий оператор за номером 112 надасть вам інформацію про те, як діяти в конкретній ситуації і, в разі необхідності, з’єднає вас з відповідною службою допомоги, такою як Служба невідкладної медичної допомоги, Державна поліція, Муніципальна поліція, Газова аварійна служба і так далі.

Закликається громадян повідомляти про всі випадки та особи, які агітують, підтримують або виправдовують війну Росії в Україні. Для цього можна звертатися до Державної поліції за адресами vpdd@vp.gov.lv та pasts@vp.gov.lv, а також за телефонами +371 67014002 чи 110. Також є можливість звертатися до Агентства державної безпеки за цілодобовим телефоном 67208964 або за адресою info@vdd.gov.lv.

В ситуаціях, коли жертви злочинів потребують допомоги і підтримки, вони мають можливість звертатися за допомогою за спеціальним номером телефону – 116006, або відвідати сайт www.cietusajiem.lv.

Правоохоронні органи детально спостерігають за подіями в суспільстві та приділяють особливу увагу будь-яким висловлюванням та діям, які можуть бути пов’язані з агресією проти українських біженців або підтримкою війни Росії в Україні.

Форму для подачі повідомлення до Латвійського центру з прав людини щодо злочинів на ґрунті ненависті або розпалювання ненависті можна знайти тут.

Пошук роботи

Про можливості працевлаштування українських громадян в Латвії читайте тут.

При влаштуванні на роботу житель України має право на одноразову фінансову підтримку у розмірі 620 євро. Заяву про отримання цієї допомоги слід подати до Державного агентства зайнятості протягом місяця після початку роботи. Деталі та інструкції щодо подачі заяви доступні за цим посиланням.

Державне агентство зайнятості надає підтримку жителям України у пошуку роботи в Латвії.

Як отримати допомогу:

 • Зверніться до Ризького центру підтримки жителів України за адресою: вулиця Амату, 4, м. Рига.
 • Зверніться до будь-якого пункту обслуговування клієнтів Державного агентства зайнятості особисто або за телефоном (понеділок-четвер 9:00 – 16:30, п’ятниця 9:00 – 15:00).

Телефон безкоштовної довідкової служби Державного агентства зайнятості: +371 80200206.

Актуальні вакансії та інша корисна інформація доступні на сайті Державного агентства зайнятості.

Для самостійного пошуку роботи ви можете відвідати наступні сайти: www.ss.lv, www.teirdarbs.lv, www.cv.lv (останній має окремий розділ для українських шукачів роботи).

Жителі України, які є зареєстрованими самозайнятими особами у податковому реєстрі Служби державних доходів (СДД), мають можливість подати заявку на отримання одноразової фінансової підтримки для самозайнятих осіб у розмірі 620 євро до Державного агентства зайнятості. Для цього потрібно зробити заяву протягом одного місяця після реєстрації у Службі державних доходів.

Виплата не надається тим особам, які раніше вже отримували фінансову підтримку від Державного агентства зайнятості через початок роботи. Якщо особа має право на одночасне отримання допомоги як у зв’язку з початком роботи, так і у зв’язку з самозайнятістю, вона може скористатися лише однією з цих програм підтримки. Додаткова інформація про одноразову допомогу для самозайнятих громадян України доступна на сайті Державного агентства зайнятості.

Про вимоги до працевлаштування в Латвії читайте детально на сайті Державної інспекції праці.

Більше інформації про можливості працевлаштування у наступних сферах:

Фінанси

Актуальний обмінний курс гривні до євро, який оновлюється щотижня, доступний на сайті Банку Латвії.

Інші можливості обміну гривень на євро можна знайти в обмінних пунктах валюти, таких як Tavex та інші, за їхніми власними обмінними курсами.

Платіжні картки VISA та MasterCard, видані українськими банками, діють в Латвії, але можуть виникати технічні проблеми. Ці картки також можуть бути використані для зняття готівки з банкоматів.

Українські громадяни можуть відкривати платіжні рахунки в більшості латвійських фінансових установ безкоштовно. Для відкриття рахунку та отримання платіжної картки потрібно особисто звернутися до сервісного центру банку, мати при собі проїзний документ або посвідчення особи, видане в Україні, або посвідку на тимчасове перебування (ID), яка видана у Латвії. Важливо заздалегідь зв’язатися з конкретним банком, оскільки банки працюють за попереднім записом.

Додаткова інформація доступна тут, на сайті Банку Латвії та на сайтах таких банків, як SEB, Citadele, Swedbank, Luminor, Industra Bank, Регіональний інвестиційний банк.

Навчання

Мешканці України мають можливість продовжити своє навчання як студенти в рамках обміну, а також наукові працівники можуть працювати в науково-дослідних установах Латвії. Вони можуть отримати підтримку у навчанні, аналогічну тій, яку отримують студенти в Латвії та науковий персонал, що бере участь у наявних програмах співпраці у галузі науки. Для отримання списку вищих навчальних закладів, програм навчання та контактів, будь ласка, перейдіть за посиланням, наданим тут.

Починаючи з 1 вересня 2022 року, неповнолітні резиденти України отримують освіту в Латвії латиською мовою. Проте на рівні дошкільної та основної освіти діти також мають можливість навчатися за програмами освіти, які надаються українською мовою.

Для дітей, які навчаються за програмами основної освіти у 1, 2, 3 та 4 класах, доступне безкоштовне харчування, фінансоване з державного бюджету.

У дошкільних та загальноосвітніх установах також доступна послуга асистента для дітей з функціональними порушеннями.

Більше інформації щодо можливостей отримання початкової, середньої, професійної та вищої освіти в Латвії для громадян України можна знайти за цим посиланням: https://www.izm.gov.lv/en/ukraine-latvia.

Наукові установи Латвії, які входять до Реєстру наукових установ, можуть укладати трудові угоди з українськими вченими та пропонувати можливості для стажування у своїй установі.

Інформацію про можливості отримання освіти в Ризі для дітей українських біженців, включаючи школи, дитсадки, музичні, спортивні, художні школи та інші заклади, можна знайти за посиланням.

Додаткову інформацію про табори, фінансовані державою, в рамках проєкту «Підтримка дитячих та молодіжних таборів України та Латвії», можна знайти тут.

Соціалізація і культура

Мешканці України мають можливість безкоштовного відвідування всіх державних музеїв Латвії. Повний перелік цих музеїв доступний на сайті Міністерства культури.

Книги англійською, українською та російською мовами доступні для громадськості у публічних муніципальних бібліотеках Латвії. У таких бібліотеках можна користуватися загальними приміщеннями, де є комп’ютери та доступ до Інтернету, взаємодіяти з іншими відвідувачами, а також брати участь у заходах та активностях, які організовані бібліотекою.

Сайт propozycii.lv надає інформацію про спеціальні пропозиції, які латвійські компанії та недержавні організації створили спеціально для жителів України. Також доступний календар подій з культурних, спортивних та інтеграційних заходів для громадян України, а також ініціативи, які спрямовані на підтримку України, сайті https://podiyi.lv/.

Соціальний супровід

Мешканці України мають можливість безкоштовно скористатися послугами соціального наставника, які надають практичну допомогу в повсякденних ситуаціях. Ця допомога може включати надання інформації та підтримку при зверненні до різних установ, таких як Державне агентство зайнятості, дитячий садок, школа, медичний центр і неурядові організації. Для отримання послуги соціального наставника необхідно звернутися до соціальної служби самоврядування. Послуга доступна протягом 60 днів. Більше інформації можна знайти тут.

Корисні ресурси

Інформація щодо вивчення латиської мови для громадян України доступна на цьому ресурсі.

Порядок складання іспитів з державної мови можна знайти на сайті Національного центру освіти.

Громадянам України не потрібно сплачувати державне мито за тест на володіння державною мовою.

Довідку про результати тесту на знання державної мови можна отримати, надіславши запит на електронну адресу порталу Latvija.lv або замовивши її поштою за 12,01 євро.

На сайті www.propozycii.lv можна знайти інформацію про унікальні пропозиції від латвійських компаній та недержавних організацій, спрямовані на українців. На ньому доступні безкоштовні курси латиської мови, консультації ветеринара та перукаря, можливість придбати велосипед, насолодитися чашкою кави, а також отримати інформацію про інші доступні послуги та знайти підтримку від спільноти. На сайті регулярно додаються нові оголошення з Риги та інших міст Латвії, пропонуючи послуги безкоштовно або зі спеціальними знижками.

Сайт https://www.kartadopomogy.lv був створений з метою об’єднати тих, хто бажає надати допомогу в області одягу, взуття, меблів, побутової техніки, дитячих товарів та іншого, і тих, хто потребує таку допомогу. На цьому веб-ресурсі представлена інформація про понад 145 місць у Латвії, де можна пожертвувати або отримати необхідні речі.

На сайті https://www.kartadopomogy.lv/uk ви тепер можете знайти найближче місце для вивчення латвійської мови! Просто перейдіть до розділу “Фільтр”, позначте опцію “Курси латвійської мови”, виберіть місце, що розташоване найближче до вас, і зв’яжіться з конкретною організацією для отримання додаткової інформації.

На порталі Ziedot.lv існує спеціальний розділ, доступний українською мовою, який включає в себе форму заявки для українських біженців. Ця форма дозволяє подати запит на отримання допомоги в лікуванні, реабілітації та медикаментах, а також звернутися за консультаціями та підтримкою в надзвичайних ситуаціях.

Інші корисні посилання:

Офіційний контакт з усіма державними установами Латвії можна здійснювати через електронну адресу на порталі на порталі Latvija.lv, розташованому у розділі «Моя Latvija.lv». Наприклад, за допомогою електронної пошти можна отримати результати тестів на володіння латиською мовою.

Доступ до електронної адреси можна отримати, підключившись до порталу з використанням цифрової ідентифікації, наприклад, за допомогою посвідки на проживання. Важливо відзначити, що можливість створення та використання електронної адреси на порталі Latvija.lv доступна лише українським біженцям, які мають дозвіл на проживання з чинним терміном.

Існують відео-інструкції, які були підготовлені для того, щоб допомогти користувачам дізнатися, як створити електронну адресу, отримати доступ до поштової скриньки та відправити повідомлення. При перегляді відео на YouTube виберіть опцію “Субтитри” або “CC” у налаштуваннях відео та оберіть українську мову для субтитрів. Це дозволить вам переглядати відео з українськими субтитрами.

Як створити (активувати) e-адресу.

Як отримати доступ до поштової скриньки e-адреси.

Як надіслати повідомлення на e-адресу.

Якщо ви бажаєте приєднатися до волонтерської роботи, але не знаєте, яку організацію обрати, заповніть цю анкету, вказавши ваші навички та можливості!

Можливості для волонтерства: 

Підтримка стартапів

Латвійська стартап-спільнота з радістю вітає працівників технологічної сфери, стартапів та членів їх сімей в своїх рядах. Посібник “Latvian Startup Guide” (Посібник по стартап-життю в Латвії) розкриває основні переваги та можливості латвійського пакету підтримки для підприємств-стартапів, які переїжджають в Латвію (Latvian startup welcome pack). Крім того, в ньому міститься важлива інформація про процес переїзду до Латвії та щоденне життя. Якщо у вас виникли питання, не соромтеся звертатися за адресою info@startin.lv.